Canon’un 2023 finans raporu, kamera satışlarında büyük bir artış gösteriyor

Japon teknoloji devi Canon’un yayımladığı son mali rapor, markanın 2022 yılına kıyasla gelirlerini %3.7 oranında artırdığını gösteriyor. 2023 yılı toplam geliri yaklaşık 4.18 trilyon yen (28.335 milyar dolar) olarak kaydedildi. Canon’un 2023 yılı net karının da bir önceki yıla göre %8.4 arttığı belirtiliyor.

Canon, gelirlerini bünyesinde barındırdığı dört ana iş koluna yaymış durumda; bunlar baskı çözümleri, görüntüleme, medikal çözümler ve endüstriyel ekipmanlar/ diğer ürünler. Baskı iş kolunun geliri 2.346 trilyon yen (15.90 milyar dolar) ile yıldan yıla %3.2’lik bir artış gösterdi. Bu iş kolu, Canon markasının 2023 yılındaki toplam gelirinin yaklaşık %56.1’ini oluşturuyor. Bu alandaki ürünler arasında, renkli dijital yazıcı image PRESS V1350 gibi yenilikçi teklifler de bulunan dijital baskı sistemleri yer alıyor.

Canon’un 2023 finans raporu, kamera satışlarında büyük bir artış gösteriyor

Görüntüleme iş kolu ise 861.6 milyar yen (5.81 milyar dolar) gelir ile yıldan yıla %7.2’lik bir artış sergiledi. Bu segmentteki satışlar, Canon’un yeni değiştirilebilir lensli dijital kameraları, ağ kameraları ve çeşitli ürün gamlarındaki ürünler tarafından desteklendi. Yeni ürünler arasında EOS R6 Mark II, EOS R8 ve EOS R50 kameraları bulunuyor. Ağ kameralarına yönelik büyük bir pazar talebi var.

Medikal iş kolu geliri ise 553.8 milyar yen (3.75 milyar dolar) ile %7.9’luk bir artış gösterdi. Canon’un medikal iş kolunda, MR cihazları, X-ray cihazları ve ultrasonik tanı ekipmanlarına olan talep sayesinde güçlü satışlar devam etti. Satışlar özellikle Japonya ve Avrupa’da yoğunlaşmış durumda ve bu yılki performans geçen yılın rekorunu aştı.

Endüstriyel ekipman iş kolunun geliri ise 314.7 milyar yen (2.13 milyar dolar) ile yıldan yıla %4.4’lük bir düşüş gösterdi. Güç ekipmanlarına olan talep güçlü olmaya devam ederken, FPD maruz kalma ekipmanları piyasa yatırım dalgalanmalarını deneyimledi. Genel olarak Canon, 2024 yılına yönelik beklentilerin, özellikle endüstriyel ekipman iş kolundaki bazı aksaklıklara rağmen parlak olduğunu öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x