Çinlilerin öksürüğü anında kesen muhteşem çayı! Kış ayında ciğerleri kurtarıyor

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalina C vitamini içeriğiyle sağlığı iyileştirmede etkili bir rol oynar. Özellikle bağışıklığı düşük bireylere bol bol mandalina tüketimi önerilir.

İçerisindeki sağlıklı bileşikler sayesinde faydalı olan bu meyve, eski dönemlerden bu yana Çinlilerin de vazgeçilmezi olmuştur. Rivayetlere göre ise mandalina çayı tüketenin uzun yıllarca öksürük problemi yaşamayacağı belirtiliyor.

Mandalinanın kabuklarından çay yapma fikri, tadı ve kokusu düşünüldüğünde kulağa cazip geliyor. Soyduktan sonra kabukları çöpe atmak yerine şifalı bir çaya dönüştürebilirsiniz. Diğer çaylardan ayıran en önemli özellik ise öksürüğe çok iyi gelmesi.

Mandalina kabuğu çayı, düzenli tüketildiğinde kan şekerini dengelemeye e karaciğer sağlığını korumaya başlar. Aynı zamanda metabolizmanın aktifleşmesine yol açar. İçerisindeki vitamin ve mineraller yorgunluğunuzu alabilir.

Soğuk algınlığı, nezle, grip ve bitmek bilmeyen öksürüğün çaresi mandalina çayı olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren mandalina kabuğundan bir karışım elde ederek öksürüğü anında kesebilirsiniz.

Mandalina çayı karışımı boğazdaki kuru öksürüğü ve iltihabı söküp atabilir. Antioksidan faydaları, boğazdaki zararlı maddelerin daha kolay atılmasına yardımcı olur. Üstelik yapımı da oldukça pratik. İşte muhteşem karışım için yapılması gerekenler.

Malzemeler:

– 2 yemek kaşığı taze mandalina kabuğu

– 200 ml kaynar su

Hazırlanışı

Öncelikle mandalina kabuklarının üzerindeki zararlı maddeleri arındırmak için karbonatlı suda bekletin. Ovalayarak temizledikten sonra kabukları parçalar halinde ayırabilirsiniz.

Mandalina kabuğundan çay elde etmek için parçaladığınız kabukları bir bardağa ekleyerek üzerine kaynar su ilave edin. Kısa bir süre beklettikten sonra ılıklaşmaya başladığında tüketebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelmesi için bal ilave etmek çok faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x