Memur ve emekliler ne kadar zam alacak? En düşük emekli maaşına ilişkin yeni tahmin

Yeni yılda asgari ücretle birlikte memur ve emeklilerin ne kadar zam alacağı merak konusu oldu.

Yılın ikinci yarısına ilişkin 5 aylık enflasyonun açıklanmasıyla SSK ve Bağ-Kur emeklileri şimdiden yüzde 33,65 zamma hak kazandı. Memur ve memur emeklileri için de yüzde 26,09’luk enflasyon farkı imkanı doğdu. Ancak, kesin zam oranı aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla belli olacak.

Öte yandan, 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının ne kadar artırılacağı da henüz netleşmedi. TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç ise NTV yayınında memur ve emekli maaşlarına ilişkin beklentisini açıkladı.

Cem Kılıç, memur ve emekliler için yeni yılda ne kadar zam beklediğine ilişkin olarak şöyle konuştu:

“SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak artış, son ayı da aldığımızda yüzde 37-38’lere yaklaşır. Fakat refah payı olacak. Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme ve enflasyon farkı veriliyor.

5 aylık memur zammı şu anda yüzde 45. Önümüzdeki ayla birlikte memur ve memur emeklisi aylıkları yüzde 49,5-50 oranında artacaktır. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 40-45 aralığında olacağını düşünüyorum. Belki ikisi eşitlenebilir.”

En düşük emekli maaşına ilişkin öngörüsünü açıklayan Kılıç, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kök aylık 5 bin 350 lira ama taban aylık 7 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücrete eşitlenmesini zannetmiyorum. Ocak ayında bir zam yapılacak. Yüzde 50 desek 7 bin 500 lira altındakiler için ne olacak? 7 bin 500 altını koruma için taban aylık uygulamasının gözden geçirileceğini 10 yada 11 bin liraya çıkarılacağını düşünüyorum. Bunun asgari ücretle eşitleneceğini düşünmüyorum.”

Prof. Dr. Kılıç, yeni yılda geçerli olacak asgari ücrete ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Buna göre Kılıç, konuyla ilgili paylaşımında şunları kaydetti:

“Enflasyonun yaratmış olduğu etkiyle talepler arasında farklılıklar var. Türk-İş, bu yıl toplantılara 4 işçiyle katılacak. Tek seferlik zam olacak. Son iki yıla kadar hep tek seferde belirleniyordu, fiyat artışları bu kadar değildi.

Talep enflasyonunun ortadan kaldırabilmek amacıyla tek seferde yapılmasının daha uygun olduğu söyleniyordu. Tek sefer olursa artışın daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x