Meteoroloji haritayı güncelledi! Çarşamba gününden itibaren değişiyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre: Ülkenin güney ve doğusunun yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz,İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kıklareli, Edirne ve Tekirdağ çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yurdun güneydoğu kesimlerinde kuvvetli olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde görüleceği, yağışların Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Gümüşhane ve Rize’de kuvvetli , yükseklerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, Hakkari, Van’ın güneyi ile ve Şırnak’ın doğusunda yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu gece ve sabah saatlerinde Marmara ve Batı Karandeniz’de pus ve yer yer sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Ülkemizin doğusunda görülecek yağışların, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Rize’de kuvvetli sağanak, yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar, Hakkari, Van’ın güneyi ile ve Şırnak’ın doğusunda yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi, çığ riski, buzlanma ve don ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KAR VE SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Bitlis, Hakkari, Muş, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van ve Şırnak’a sağanak yağış ve kar uyarısı yapıldı.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Genellikle mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının Çarşamba gününden itibaren batı kesimlerden başlayarak ülkemiz genelinde azalacağı ve mevsim normalleri altına düşeceği tahmin ediliyor.

MARMARA
Parçalı ve az bulutlu, batısı zamanla çok bulutlu, öğleden sorna Edirne, Tekirdağ, Kırklareli çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

EDİRNE 6°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı sağanak yağmurlu

İSTANBUL 8°C, 15°C
Parçalı ve az bulutlu

KIRKLARELİ 9°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı sağanak yağmurlu

KOCAELİ 9°C, 18°C
Parçalı ve az bulutlu

EGE
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR 1°C, 14°C
Parçalı ve az bulutlu

DENİZLİ 9°C, 20°C
Parçalı ve az bulutlu

İZMİR 8°C, 19°C
Parçalı ve az bulutlu

MUĞLA 5°C, 19°C
Parçalı ve az bulutlu

AKDENİZ
Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölgenin doğusu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA 10°C, 22°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ANTALYA 13°C, 24°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu

HATAY 11°C, 18°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

MERSİN 13°C, 22°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, yükseklerinin yer yer karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 3°C, 15°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu

ESKİŞEHİR 0°C, 15°C
Parçalı bulutlu

KONYA 4°C, 14°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu

SİVAS 3°C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı

BATI KARADENİZ
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinden pus ve yer yer sis bekleniyor.

BOLU 0°C, 14°C
Parçalı bulutlu

KARABÜK 1°C, 16°C
Parçalı bulutlu

SİNOP 8°C, 13°C
Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK 4°C, 12°C
Parçalı ve az bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği, yağışların genellikle yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların, Rize ile Gümüşhane’de kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA 3°C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN 7°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu

TOKAT 5°C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

TRABZON 9°C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin doğusunda kuvvetli, Hakkari, Şırnak’ın doğusu ve Van’ın güneyinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Hakkari ve Van çevreleri başta olmak üzere bölgenin yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM 1°C, 3°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor. Yağışların güneyinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

KARS -2°C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

MALATYA 6°C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

VAN 0°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı olması bekleniyor. Yağışların kuvvetli, yükseklerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin doğusunda yerel kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 7°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, yerel kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

GAZİANTEP 7°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

SİİRT 5°C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, doğusunun yüksekleri kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı

ŞANLIURFA 8°C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x