Hilmi Türkmen tek tek anlattı! İşte Üsküdar’ın yeni projeleri…

Türkiye yerel seçime gidiyor.

Bu kapsamda da bazı belediye başkanları yeniden aday gösterildi.

Üsküdar’da da 2 dönemdir belediye başkanlığı yapan hem beğenilen hem de sevilen bir isim.

Türkmen bu nedenle AK Parti’nin yeniden Üsküdar Belediye Başkan adayı oldu.

Türkmen sözlerine, “10 yıl çok hızlı geçti. Biz işten başımızı kaldıramadık. Yıllar nasıl geçti farkında değiliz ama Üsküdar çok değişti” diyerek özellikle kentsel dönüşüm konusuna değindi ve şöyle devam etti;

Üsküdar’da kentsel dönüşüm

Son 10 yılda Üsküdar’da kentsel dönüşümün önünde önemli bir problem olan imar planları işini çözdük. Çamlıca bölgesini dönüştürelim diye Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle burayı dönüştürmemiz lazım dedi. Biz oraya yoğunlaştık.

CHP o dönem özellikle İmamoğlu’nun adaylık süreciydi. Kemal Kılıçdaroğlu oraya geldi. Burada rantsal dönüşüm var size vermezler dedi. Rantsal ne demekse. Şimdi orada insanlar oturuyor. Vatandaşı çok provake etmeye çalıştılar. Binalar zaten yapılıyor.

Önümüzdeki 5 yıl hedef 50 bin konutu yenilemek. 10 yılda 30 bin konut yeniledik. İmarla ilgili zaman kaybettik. Tarihi dokuyu bozmadan yapıyoruz. Teknik anlamda planlama anlamında sorunumuz kalmadı. 30 bin yaptık 50 bin ile hedef belirledik. Başaracağımıza inanıyoruz. Murat Kurum başkanımız inşallah seçildiğinde 650 bin konutu dönüştüreceğiz. Üsküdar önemli ölçüde payını alacak. Teknik anlamda sorunumuz yok. Biz her akşam bir mahalledeyiz. Dün yine söyledim. Dönüşümün önünde engel kalmadı. Deprem bölgesindeyiz, kuşağındayız. Bundan kaçmak mümkün değil. Üsküdar’da İstanbul’da dönüşümün önünde tek engel kaldı o da ev bulup taşınma konusu.

2028’e kadar genel ve 2029’a yerel seçim yok. Seçimsiz 4 – 5 senede çok önemli bir dönüşüm olacak. Şimdiki iBB yönetimi bir çivi çakmadı. Üsküdar’da büyükşehirin bir tane projesi yok. Burada canlı yayında söylüyorum.

“Türkiye’de örneği olmayan işler”

Bizim Üsküdar’da 17 tane yüzme havuzumuz var. Türkiye’de böyle bir sayı yok. Spor tesislerimiz var. Türkiye’de örneği olmayan işlerimiz… Her gün bizim tesislerde vatandaşlarımız spor yapıyor. Bu sayı 5 bin. 5 bin kişi spor yapıyor.

Nevmekan marka bir iş oldu. 10 tane kütüphane var. 3 tane çocuk kütüphanesi var . 342 bin abonemiz var. Nereden geliyorlar? Bakırköy, Avcılar, Pendik, Tuzla’dan, Beykoz’dan…

“Öğrencilerin faturalarını ödüyoruz”

Kütüphaneler, spor tesisleri, engelsiz yaşam merkezleri, Bilim Üsküdar. Bilim Üsküdar’da dünyada ilk 5’teyiz. Türkiye’de Üsküdar. Bizim yaptığımız işlerin en önemli konusu ana merkezde gençler ve çocuklar oldu.

Üsküdar üniversiteliler ilçesi oldu. Bunda bizim katkımız var. Biz Üsküdar’da oturan tüm üniversiteli gençlerin aylık kartını, doğalgaz faturalarını ödüyoruz.

“5 yıldır meclise gelmedi”

Çamlıca eteklerini bir dönüştürürken Üsküdar Belediyesi, İBB yönetimi ve Çevre Bakanlığı bir protokol imzaladık. Bu üçlü protokol gereği burayı dönüştüreceğiz. Seçim oldu, yönetim değişti. Biz vatandaşla anlaştık. Çalısmaya başlayacak.

Büyükşehir yapmıyor. İmamoğlu’na dedim, yapmanız lazım diye. Önce yapalım dedi aradan geçti 1 ay ses yok. Aradım dedim, başlamadınız diye. Mecliste onaylatalım dedi. Tamam dedik. 5 yıl geçti hala meclise gelmedi. Yine aradım Murat Kurum başkanımızı, o dönem bakandı. Dedim bakanım yapacağı yok İmamoğlu’nun sağol olsun halletti.

“Üsküdar’ın mistik havasını bozamayız”

Üsküdar mistik bir yer bu havayı bozamayız. Üsküdar sahilden Çavuşdere’ye kadar alanı yıktık. En geniş meydan Üsküdar’da. Kazılı teras sistemiyle sahili Salacak tarafına doru genişlettik. Ama denizi doldurmadık, dolgu yok. Üsküdar’daki yapı yoğunluğunu azaltmak için meydanı açtık. Vatandaşın yüzde 92’si Üsküdar’daki temizlikten memnun.

Üsküdar Çocuk Köyü…

Bu çocuk köyünü akşama kadar konuşsam anlatamam. Muhteşem bir proje. Dünyada örneği yok. 4 Mart Pazartesi saat 11 sularında açıyoruz. 85 bin metrekarelik bir alan. İçerisinde orman, yürüyüş yolları, at çiftliği, küçükbaş hayvanlar var. Çocuklar burada süt sağacak. Köy kahvaltısı yapacak. Macera parkuru var seyir terasları var. Şahane bir köy oluştu. Yok yok yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x