İKİ AÇIKLAMA ARASINDAKİ FARK!

Türkiye’de, gazetecilik yapma koşulları her geçen gün ağırlaşıyor. Bir duyumun ya da enformasyonun, bilgiye dönüşmesini sağlayacak kaynaklara erişim büyük ölçüde sınırlandı. Gazetecinin, tüm öğeleriyle hakkını verdiği bir haber için eskisine göre çok daha çaba ve zaman harcaması gerekiyor. Gece-gündüz yılmadan, usanmadan araştırması, sorması ve soruşturması gerekiyor. Hiç kuşku yok ki gerçek ancak bu yolla açığa çıkarılabilir.

İnsan, taraf olabilir. Ama dürüst olmak zorundadır. Gazetecinin, olanı-biteni olduğu gibi aktarması mesleğe ve kendisine olan saygısının ve dürüstlük ilkesinin doğal bir sonucudur.

Bu köşede kaleme alınan yazılar ve haberler, bu anlayışla titizlikle hazırlanıyor. Bir haber için bazen günlerce, değişik kişi ve kurumlarla görüşmeler yapılıyor. Bilginin derinleştirilmesi için deyim yerindeyse kazmanın en dibi gördüğü yere kadar iniliyor. Teyit ve ayrıntılar için yoğun bir mesai harcanıyor.

Geçen hafta halktv.com.tr’de, benim imzamla bir haber yayınlandı. Akaryakıt dağıtım sektörüyle ilgili bir kulis paylaşıldı. İsviçre kökenli Gunvor ile TP Dağıtım’ın satış için görüşme yaptığı belirtilen kulis için çok sayıda kişi ile yüz yüze ve telefonla görüşme yapıldı. Bilgiler bir araya getirildi ve haber yayına sunuldu.

Haberde, Gunvor-TP Dağıtım AŞ görüşmesi şöyle yer aldı:

“Kulislerde, Zülfikarlar Holding’e bağlı TP Dağıtım ile İsviçre kökenli Gunvor arasında yürütülen görüşmelerin sonuçlandığı konuşuluyor. Buna göre Gunvor, 760’ı aşkın akaryakıt bayi bulunan TP Dağıtım’ı satın alacak. Tarafların, bu konuda anlaşmaya vardığı, Rekabet Kurumu’na hisselerin devri için başvuru yapıldığı ifade ediliyor.”

İKİ AÇIKLAMA ARASINDAKİ FARK

Haberin yayınlanmasının ardından TP Petrol Dağıtım AŞ, Anadolu Ajansı (AA) üzerinden bir açıklama yaptı. İsviçre kökenli Gunvor da bize özel bir açıklama gönderdi.

İki açıklama arasındaki fark son derece dikkat çekici…

TP Dağıtım, şirketin hisse satışı konusunda görüşmeler yaptığına ve bu görüşmelerde nihai karar aşamasına gelindiğine ilişkin birtakım asılsız bilgi ve iddiaların yer aldığını kaydetti. Görüşmeleri tümüyle yalanlamayı tercih etti.

Gunvor, iletişim danışmanı üzerinden gönderdiği açıklamada, haberle ilgili “düzeltme” ihtiyacına işaret etti.

Açıklamada, haberde yer alan Gunvor ile TP Dağıtım’ın satış için görüşme yaptığı bölümü “düzeltme” dışında tutuldu. Böylece, satış görüşmesi sonuçlanmamış da olsa doğrulandı. Taraflar, görüşmelerini sürdürüyor.

Açıklamada, şu vurgu öne çıkarıldı:

“Ancak, ‘tarafların anlaşmaya vardığı, hisse devri için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunduğu’ bölümü gerçeği yansıtmıyor; taraflar arasında böyle bir anlaşma ve dolayısıyla da Rekabet Kurulu’na böyle bir başvuru söz konusu değil.”

Aynı habere ilişkin taraflardan gelen iki açıklama… İki bakış açısı… İki anlayış…

İnsan, taraf olabilir ama dürüst olmak zorundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x