MetaMask Kullanıcıları Dikkat! Yeni Özellikler Geliyor

Popüler kripto cüzdanı MetaMask, dolandırıcılık, kimlik avı girişimleri ve bilgisayar korsanlığı olaylarına karşı adım atıyor. Buna göre kullanıcı korumasını artırmak için yeni bir özellik sağlıyor. Detaylara hep birlikte bakalım.

MetaMask kullanıcıları için güvenliği sıkılaştırıyor

Kriptokoin.com olarak baktığımızda güvenlik firması Blockaid ile yeni bir işbirliği söz konusu. Buna göre MetaMask, güvenlik uyarıları veren yeni bir özellik başlatıyor. Bugünden itibaren MetaMask masaüstü kullanıcıları, MetaMask deneysel ayarı altında seçim yaparak ve Çevrimdışı Gizlilik Koruma Modülünü (PPOM) ekleyerek yeni özellikten yararlanabilecekler.

MetaMask’ın kıdemli ürün yöneticisi Bárbara Schorchit konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıyor. Buna göre PPOM esasen işlemleri ve imzaları imzalamadan önce simüle edip doğrulayabilen ve yalnızca yapılandırılmış bir node sağlayıcısına node RPC iletişim isteklerini kullanan çevrimdışı bir güvenlik motoru. Harici bir sunucuya başka hiçbir veri gönderilmiyor.

Uyarılar verecek

Yeni özellik sürecinin ilk aşamasında katılmaya karar verenler, bir işlemin kötü niyetli görünmesi durumunda uyarılar görecek. Ayrıca yeni özellik Kasım ayının ilerleyen günlerinde MetaMask mobil uygulamasında kullanıma sunulacak.

Schorchit, “2024’ün ilk çeyreğine kadar, bu yeni özelliğin sorunsuz bir şekilde cüzdana entegre edilmesini bekliyoruz. Buna göre varsayılan olarak etkinleştirilmesini ve MetaMask kullanıcılarının %100’ünün kullanımına sunulmasını amaçlıyoruz” diyor. Kademeli dağıtım, meşru işlemlerin kötü niyetli olarak işaretlenmesi gibi “yanlış durumlardan” kaçınmayı amaçlıyor. Ayrıca böylece özellik kullanıcılar arasında güvenilir bir eklenti haline geliyor.

Metamask, güvenlik ve gizlilik

Metamask’ın yeni uyarı özelliklerinin belirtilen gizlilik merkezli yönlerine gelince, Schorchit yeni modülün her bir işlemi ve imza talebini harici taraflarla paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırdığını açıkladı. Buna göre “Simülasyon ve doğrulama, kullanıcının cihazındaki cüzdanda gerçekleşiyor. İhtiyaç duyulan tek iletişim, kullanıcının seçtiği node sağlayıcı aracılığıyla Blockchain’in kendisiyle oluyor.” diyor.

Her hafta ortaya çıkan kimlik avı dolandırıcılığı ve istismarları göz önüne alındığında durum dikkat çekici. Buna göre MetaMask yeni özelliği ile sektörün en büyük sorunlarından birini ele alıyor. Blockaid tahminlerine göre, mevcut merkezi olmayan uygulamaların (dApps) yaklaşık %10’u kötü niyetli. Ayrıca, Web3 algıları üzerine yakın zamanda yapılan bir Consensys anketi var. Buna göre, küresel katılımcıların %47’si kripto ekosistemine girmenin önündeki başlıca engellerden birine dikkat çekiyorlar. Katılımcılara  göre bu engel dolandırıcılığın çok fazla olması.

MetaMask ve güvenlik

Blockaid’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Ido Ben-Natan kouyla ilgili olarak açıklama yapıyor. Buna göre, “Kripto para ekosisteminin milyarlarca kullanıcıya hazır olması için daha güvenli olması gerekiyor. Bir cüzdanın kullanıcılarını nasıl savunması gerektiğini tanımlamada öncülük etme konusunda MetaMask ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x