Sağlıklı Dizler İçin Ne Yapmalısınız?

Ekstra ağırlık dizlerinize ekstra baskı uygular. Bu, kronik ağrıya ve OA dahil diğer komplikasyonlara yol açabilir. Enflamasyon da rol oynayabilir.

Kilo diz ağrısını nasıl etkiler?

Sağlıklı bir kiloyu korumanın sağlık açısından birçok faydası vardır: dizlerdeki baskıyı azaltmak eklem iltihabını azaltmak çeşitli hastalıkların riskini azaltmak Dizlerdeki yükün azaltılması Aşırı kilolu kişilerde kaybedilen her kilogram, diz eklemine binen yükü 1,81 kg azaltabilir. Bu, 4,54 kg kaybederseniz her adımda dizlerinizi desteklemek için 18,14 kg daha az ağırlık olacağı anlamına gelir. Daha az basınç, dizlerde daha az aşınma ve yıpranma ve daha az osteoartrit (OA) riski anlamına gelir. Mevcut kılavuzlar, diz OA’sı için bir yönetim stratejisi olarak kilo kaybını önermektedir.

Vücuttaki iltihabın azaltılması
OA uzun süredir bir aşınma ve yıpranma hastalığı olarak görülüyor. Eklemlere uzun süreli aşırı basınç uygulanması iltihaba neden olur. Ancak son araştırmalar inflamasyonun bir sonuçtan ziyade bir risk faktörü olabileceğini öne sürüyor. Obezite vücuttaki iltihaplanma düzeylerini artırabilir ve bu da eklem ağrısına yol açabilir. Kilo vermek bu inflamatuar yanıtı azaltabilir. Bir incelemede, 3 aydan 2 yıla kadar bir süre boyunca ayda ortalama 0,91 kg kaybeden kişilere ilişkin veriler incelendi. Çoğu çalışmada vücutlarındaki inflamasyon belirteçlerinin önemli ölçüde azaldığı görüldü.

Metabolik sendromla ilişki
Bilim adamları aşağıdakiler arasında bağlantılar buldu: obezite 2 tip diyabet kardiyovasküler hastalıklar diğer sağlık sorunları Bunların hepsi toplu olarak metabolik sendrom olarak bilinen bir dizi koşulun parçasıdır. Bunların hepsi yüksek düzeyde inflamasyon içeriyor gibi görünüyor ve hepsi birbirini etkileyebilir. OA’nın aynı zamanda metabolik sendromun bir parçası olabileceğine dair kanıtlar artmaktadır. Metabolik sendromun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olan risk azaltıcı bir diyetin uygulanması da OA’ya yardımcı olabilir.

Antioksidanlar ve diğer besinleri sağlayan taze meyve ve sebzeler
Bütün gıdalar ve bitki bazlı gıdalar gibi lif açısından zengin gıdalar zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar Kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir: şeker, yağ ve tuz ekledim ağır işleniyor doymuş ve trans yağlar içerir; bunlar kolesterol seviyelerini yükseltebilir Burada antiinflamatuar diyet hakkında daha fazla bilgi edinin.

Egzersizler diyet seçimlerinin yanı sıra egzersiz, kilo vermenize ve OA riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Bu yönergeler aşağıdaki etkinlikleri önermektedir: Yürüme, bisikletçilik, su bazlı aktiviteler,Tai Chi ,yoga kilo kaybına katkıda bulunmanın yanı sıra, gücü ve esnekliği artırabilir ve stresi de azaltabilirler.
Stres, diz ağrısını daha da kötüleştirebilecek iltihaplanmaya katkıda bulunabilir.

İşte kilo vermeye başlamak için atabileceğiniz diğer adımlar:

  • Porsiyon boyutlarını azaltın.
  • Tabağınıza bir sebze ekleyin.
  • Yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkın.
  • Yürüyen merdiven veya asansörü değil, merdivenleri kullanın.
  • Öğle yemeğinizi dışarıda yemek yerine kendiniz hazırlayın.
  • Bir adımsayar kullanın ve daha ileri gitmek için kendinize meydan okuyun.

Aşırı kilo, obezite ve OA arasında bir bağlantı vardır. Yüksek vücut ağırlığı veya vücut kitle indeksi (BMI), dizlerinize ekstra baskı uygulayarak yaralanma ve ağrı olasılığını artırabilir.
Obeziteniz ve OA’nız varsa, doktorunuz kilonuzun yüzde 10’unu kaybetme ve BMI’nın 18,5-25 arasında olmasını hedeflemenizi önerebilir. Bu, diz ağrısını azaltmaya ve eklem hasarının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Kilo vermek aynı zamanda metabolik sendromun bir parçası olarak sıklıkla ortaya çıkan aşağıdaki gibi diğer durumları yönetmenize de yardımcı olabilir: 2 tip diyabet yüksek tansiyon (hipertansiyon) kalp hastalığı Sağlık uzmanınız bir kilo verme planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kilonuzu yönetmek için gerekli adımları atmak, dizlerinizi eklem ağrısından korumanıza ve OA riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x